Blog

Yatak Odası Gardırop Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Yatak odası için gardırop tercihi yapmak için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Sevilerek giyilen giysilerin muhafaza edilmesi ve aynı zamanda kullanılacağı zaman kolayca kullanılmasını sağlamak için yatak odasında gardırop işlevsel özellikler sunuyor. Ancak her gardırop ihtiyaçlarınızı doğru şekilde karşılamayacağı için tercih yaparken belirli noktaları göz önünde tutmanız gerekiyor.

Gardırop Seçimi İçin Önemli Noktalar Neler?

gardirop secimi icin onemli noktalar

Gardırop seçimi yapmak için birden fazla kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle gardırobun kullanılacağı yatak odasının boyutları, gardırobun boyutu, renk tercihi gibi konular etkili, şık ve aynı zamanda işlevsel bir ortam yaratmak için büyük önem taşıyor. Bu noktalara dikkat edilmediği halde istenen etkiyi elde etmeniz zor olabilir.

Gardırop Tercihinde Odanın Büyüklüğü

Gardırop tercihi yapmak için özellikle yatak odasının ölçülerinin göz önünde tutulması gerekiyor. Depolama olarak kullanılacak olan gardırobun odaya sığmaması ya da olduğundan daha küçük kalması beklentileri karşılamak için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden yatak odasının ölçüleri gardırop seçimi yapmadan önce mutlaka bilinmelidir. Gardırop yatak odasını tamamen kapatmamalı, geçişlere engel olmamalı ve aynı zamanda odada küçük de kalmamalıdır. Ayrıca tavan açısından da sorun yaratmamalıdır. Bu yüzden yatak odasının ölçülerine göre gardırop tercihi yapmak çok önemli olduğundan en ideal gardırop yatak odasına doğru şekilde ölçü açısından uyum gösteren modellerden oluşur.

İşlevsel Özellikleri Öne Çıkaracak Detaylar

Yatak odası için gardırop seçimi konusunda bir diğer önemli nokta sürgülü ya da kapaklı sisteme karar vermektir. Sürgülü gardırop modelleri alan açısından kısıtlı olan yerlerde çok büyük avantaj sunarlar ve bu yüzden tercih edilirler. Küçük yatak odalarında dolabın kapağını açmak sorun olacağından ya da zaten kapak alan yetersizliğinden ötürü tam olarak açılmayacağından sürgülü modelin kullanılması gerekir. Sürgülü modeller bir tasarım özelliği olarak büyük yatak odalarında da kullanım için uygundurlar. Dolayısıyla sadece kendilerini küçük alanlar ile kısıtlamamak gerekir. Ancak büyük alanlarda sürgülü gardırop modelleri seçildiğinde göz önünde tutulması gereken konu gardırobun kapaklarının aynı anda açılmayacağıdır. Özellikle gardırop detoksu gibi işlemler yapmayı seviyorsanız sürgülü modeller biraz daha uğraştıracaktır.

Kapaklı gardırop modelleri ise sadece büyük alanlarda kullanılan, yatak odasında gerekli olan hareket etme kapasitesinin olduğu alanlarda kullanılırlar. Bu yüzden küçük alanlar için kesinlikle kapaklı gardırop modeli tercih etmemeniz gerekiyor.

İhtiyaçlara Göre Gardırop Seçimi

ihtiyaclara gore gardirop secimleri

Yatak odasına gardırop seçimi yapmak için ihtiyaçları göz önünde tutmak büyük önem taşıyor. Bu durumda tek yaşayanlar ile çift olanlar için de gardırobun tercihi farklılık taşıyor. Çift olarak yaşayanlar için daha fazla eşya söz konusu olacağı için küçük bir gardırop seçmek beklentileri ve gereksinimleri doğru olarak karşılayamayabilir. Bu yüzden çift olarak yaşayanların mutlaka geniş gardırop modelleri tercih etmeleri gerekir. Ancak çok fazla eşyası olmayan ve tek kişinin kullanacağı gardıroplar için ise büyük gardırop seçmek gerekli değildir. Bu durum hem masraf hem de alanın daha kötü kullanımına yol açacaktır.

Yer tasarrufu için özellikle boyu yüksek olan gardırop modelleri de tercih edilebilir. Boyu yüksek olan modeller tavana doğru uzarlar ve bu sayede alandan tasarruf yapılmasını sağladıkları gibi eşyaların da güven içerisinde saklanmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda bazı gardırop modellerinde değiştirilebilir raf sistemi de vardır. Bu sistemden tercih etmek de yine gereksinimlerin daha iyi şekilde kontrol edilmesine olanak tanıyacaktır.

Renk ve Malzeme Kalitesine Göre Seçim

Gardırop seçmek için bir diğer önemli konu ise renk uyumu olarak öne çıkıyor. Gardırop rengi odanız ile uyumlu olmalıdır ancak duvar rengi ile aynı tonlarda olmamalıdır. Bu yatak odası görünümü için son derece kötü bir görünüme yol açacaktır. Aynı zamanda malzeme kalitesine de çok dikkat etmek gerekiyor. Günümüzde gardırop modelleri farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Ancak hangi malzeme olursa olsun yüksek kaliteye sahip olmasına özen gösterilmelidir. Temelde kıyafetlerin depolanacağı bir alan olduğundan düşük kaliteye sahip olan gardırop modellerinin seçilmesi halinde kıyafetler zamanla zarar görebilirler. Ayrıca yüksek kaliteye sahip olan modeller daha uzun süreli kullanım olanağı sunarlar ve böylece gardırobun kullanım süresi de uzamış olur. Bu noktalara dikkat ederek doğru gardırop tercihini kolayca yapabilirsiniz.

Yatak odası gardırop seçeneklerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir