Blog

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Daha Fonksiyonel Hale Getirilir?

Yatak odanızın kalitesi uyku kalitenizi belirleyen bir etmen olduğundan yatak odası dekorasyonu için diğer odalara göre daha fazla önem vermelisiniz. Yatak odalarınızda hem fonksiyonel hem de konforlu yatak odası dekorasyonu tercih etmeye çalışmalısınız. Bu yazımızda sizlere bu tarzı yakalayabilmeniz için bazı tüyolar verdik.

yatak odası dekorasyonu

Minimal Ama Fonksiyonel Eşyalar

Yatak odanızın büyüklüğü yetersizse veya başka eşyalara yer vermek istiyorsanız minimal ve fonksiyonel eşyalar tercih etmelisiniz. Yatak odası olarak kullanılacak odanız küçük olsa bile minimal eşyalarla yeterince fonksiyonel ve şık yatak odası dekorasyonu elde edebilirsiniz.

 • Minimal eşyaları sadece oda küçük olduğundan değil büyük çaplı mobilyalara yer ayırmak istiyorsanız da kullanabilirsiniz.
 • Alacağınız minimal eşyaların aynı zamanda fonksiyonel olmasına da dikkat etmelisiniz. Eğer işlevi ve yararı yoksa aksesuar olmanın ötesine geçemez. Ekstra özelliklerine dikkat ederek alım yapmalısınız.
 • Alacağınız minimal eşyaların oda ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Boyut olarak küçük olmalarına aldanmamalısınız. Tıpkı aksesuarlar gibi odanın genel aurasına büyük etkileri olabilir bu yüzden uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
 • Minimal eşyalarda üstüne aksesuar konulabilmesi veya depolama alanı kazandırabilmeleri gibi özelliklere dikkat ederek tercih yapmalısınız.
 • Minimal eşyalar sayesinde aynı zamanda konforlu yatak odası dekorasyonu oluşturabilmeniz için daha çok alan ayırabilirsiniz.

Ayna Tercihi

Odanızın daha geniş ve şık gözükmesi için büyük, oda ile uyumlu bir ayna tercihinde bulunabilirsiniz. Sadece aynalı dolaplar ile yetinmeyerek uygun bir yere ekstra bir ayna koyabilirsiniz. Bu sayede daha geniş ve şık bir oda tasarımı oluşturabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu için ekstra ayna son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor bu yüzden sizde tercih edebilirsiniz.

Odanızın doğal ışık alan kısmına koyarsanız güneş alınan saatlerde odanın daha ılımlı, sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında aynaları her zaman fonksiyonel olarak da kullanımını tercih edebilirsiniz. Güne başladığınızda ya da dışarısı için hazırlık yaparken her zaman kullanabilirsiniz. Özellikle doğal ışık, kullandığınız avize, ampulden yayılan ışığın kaliteli biçimde odaya yayılmasını sağlayacağından tercih edebilirsiniz.

Ekstra Depolama Alanları Yaratmak

Odada karmaşık görüntü varsa, gereksiz eşyalar varsa yatak odası dekorasyonu için ekstra depolama alanları oluşturabilirsiniz. Portatif raflar ve kullanacağınız minimal mobilyalar ile ekstra raflar oluşturabilir ve depolama alanınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde kıyafetleriniz ve birçok şey odanıza daha rahat sığar ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Özellikle bazalı yatakları ekstra depolama alanı gerekliyse kesinlikle tercih etmelisiniz. Bazalı yatakların şık görünümleri ve altlarındaki büyük depolama alanlarıyla odanıza dekoratif ve fonksiyonel özellikler kazandırabilirsiniz. Özellikle ayakkabılarınızdan kıyafetlerinize eşyalarınızı yatak odasında tutmak istiyorsanız minimal, bol raflı, çekmeceli mobilyalar tercih edebilirsiniz. Son dönemlerde çıkan köşelere konumlandırılabilen, geniş iç hacme sahip işlevsel dolapları ekstra depolama alanı istiyorsanız kullanabilirsiniz. Yatak odaları dinlenmenin yanı sıra birçok eşyanızı depolamak içinde kullanırsınız. Bu yüzden ekstra depolama alanları sağlayabilecek eşyalar tercih etmeye çalışmalısınız.

Daha Konforlu Bir Yatak Odası İçin Öneriler

Yatak odası uyuma alanı ve yorgunluğunuzu attığınız yer olduğundan rahat, konforlu bir dekorasyon tercih etmelisiniz. Daha konforlu bir yatak odası dekorasyonu için odaya birçok şey ekleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

 • Yatağınıza ekstra kırlent şeklinde koltuk yastıklarına benzer yastıklar ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem daha şık hem de daha konforlu bir yatak elde edebilirsiniz.
 • Alınan yatağın yapıldığı maddeye, yaylı mı yoksa farklı bir tarzda mı olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle ortopedik tercihler yapmalısınız.
 • Konforlu bir uyku için gece lambası şeklinde uyku hazırlığı için kullanacağınız abajur tarzı şeyler kullanabilirsiniz.
 • Uyku vakti geldiğinde ya da gün ortasında şekerleme yapmak istiyorsanız tercih edilen perdelere dikkat etmelisiniz. Seçilen perdelerin içeriye olabildiğince sıfır ışık geçiren perdeler olmasına özen göstermeye çalışmalısınız.
 • Daha konforlu bir uyku için çarşaf, yorgan gibi eklentilerde de kaliteli tercihler yapmalısınız.
 • Ortopedik bir yatak tercihini konforlu ve sağlıklı bir uyku geçirmeniz için tercih etmelisiniz. Yatak alımında kaliteden kesinlikle ödün vermemelisiniz.

Doğal Işıktan Faydalanmak

Odayı ve mobilyaları doğal ışıktan faydalanacak şekilde yerleştirmelisiniz. Daha ferah ve geniş bir görünüm için yatak odası dekorasyonu ve güneş ışığını birlikte kullanmalısınız. Özellikle büyük pencereli bir odanız varsa güneş ışığını kaliteli bir biçimde kullanmaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Güneşin odaya girdiği bölgeye ayna eklemeye özen göstermelisiniz. Ayna güneş ışıklarının odaya net şekilde yayılmasını ve odanın ışıktan daha iyi faydalanmasını sağlayacağından bu eklemeyi yapmalısınız.

Güneş ışığı aynı zamanda sağlık yönünden de önemlidir. Bu yüzden sadece dekoratif anlamda değil sağlığınız içinde yatak odalarınızın doğal ışık alımına dikkat etmelisiniz. Özellikle D vitamini sentezi ve kemik sağlığınız için güneş ışığına değer vermelisiniz.

Yatak odanızı bu şekilde dekoratif, sağlık, işlevsellik anlamında daha iyi seviyelere getirebilirsiniz. Minimal eşya kullanımı, ekstra depolama alanları yaratmak ve bunların yanında dekorasyon tarzını da ihmal etmemelisiniz. Bu sayede fonksiyonel ama bir o kadarda dekoratif bir yatak odası dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir