Blog

Salon Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Renklerin insan psikolojisinden, dekorasyonun tüm trendlerine kadar pek çok farklı etkileri bulunmaktadır. İnsanların sevdiği renkler, odalarında en çok gördüğü renkler ya da sevmediği renkler gibi farklı hislerinin muhatapları mutlaka bir anlam taşımaktadır. İnsan psikolojisindeki renklerin önemi ile beraber dekorasyon trendlerindeki renkler de yine insan ruhunu yansıtan ve karakteristik özelliklerle birlikte bir anlam oluşturan bütündür. Salon takımı modelinde kırmızı kullanmanın anlamı, sarının gücü ya da morun ne anlama geldiği gibi farklı konular da yine dekorasyon gibi oldukça büyük bir alanın içerisinde yer alır.

Kırmızıyı Salonlarda Kullanmak

Salon takımı seçerken kırmızı rengi kullanmak çok tercih edilmese de bir dönemin oldukça popülerliği olan bir olayı haline gelmişti. Kırmızı; genel hatları ile enerjiyi, gücü ve tutkuyu temsil etmektedir. Bu yüzden genelde kırmızı ışığın çok olduğu mekanlarda kullanılmaktadır. Zaten koyu bir ton olan kırmızı, ışığın az olduğu yerlerde kullanıldığı zaman sıkıcı bir atmosfer oluşacaktır. Bu yüzden kırmızıyı genelde çok güneş alan yerlerde kullanmak mantıklıdır. Soft tonlarda seçmiş olduğunuz bir oturma odası takımı bütününü çeşitlendirirken de kırmızı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bu rengin kullanımı odadaki enerjiyi artıracaktır.

Sarı Tonlarını Oturma Odasında Kullanmak

Oturma odası seçerken sarı renklerin hakim olduğu bir mobilya tercih etmek ışığı, sevinci ve verimliliği de aslında beraberinde getirecektir. Sarı genel hatlarıyla bilgi ve bilgeliği ifade etmektedir. Çok fazla kullanıma girmeden, neşe dolu olacak bir alanı tasarlarken sarı rengi kullanmak karanlık odaları aydınlatmaya ve doğru bir enerji aktarmaya yeterli olacaktır. Eğer sarı bir oturma odası takımı evinizde bulunmuyorsa ancak bu alan verimli olmanızın gerekli olduğu bir alansa sadece dekorasyon ürünleri ile yine bu enerjiyi yakalayabilirsiniz. Sarı ile alakalı en dikkat edilmesi gereken şey fazla kullanımına kaçılmaması gerektiğidir. Çünkü aşırı bir kullanımda rahatsız edici şekilde göz yorabilir.

Yeşilin Salonlardaki Hakimiyeti

Özellikle son dönemlerde yeşilin farklı tonları dekorasyonun ayrılmaz biçimlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Koyu yeşil duvarlar ve zebra desenlerle oluşturduğu zıtlık, son zamanların en popüler kıvrımları arasındadır. Yeşil doğanın rengidir. İnsana; rahatlatan ve huzur veren bir dinginlik katar. Bu yüzden oldukça güven verici olan bu rengi oturma odalarınızda kullanmak mantıklı olacaktır. Oturma odasında kullanılacak renkler arasında başta gelen yeşil özellikle dinginlik isteyen bir karakterseniz oldukça hoşunuza gidecektir. İnsanın kendi zihni ile başbaşa kalması ve bu bağlamda daha fazla düşünebilmesi temeline dayanan bir renktir. Özellikle koyu tonları gün boyu güneş alan yerlerde kullanılabilir.

Mavinin Dinginliğini Salonlarda Hissetmek

Oturma odası modelleri içerisinde maviyi tercih etmek salonunuza hem yumuşak bir hava hem de sükunet katacaktır. Tedavi edici, caydırıcı bir etkisi bulunan mavi rengi ile dizayn ettiğiniz oturma odanız özellikle yenilenmenin anahtarıdır. Stres atma, dinçleşme gibi amaçlar ile dekorasyonda tercih edilen bu renk; oturma odası seçimi konusunda doğru bir konumda yer alacaktır. Çünkü genelde bu odalar, günün yorgunluğunun atıldığı ve beraber zaman geçirmenin önemli olduğu yerlerdir. Dekorasyonda renklerin önemine göre bir tercih yaparsanız bu psikolojik etkilerini de göz ardı etmemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir