Blog

Oturma Odası Dekorasyonu İçin Orijinal Dekorasyon Sırları

Evlerinizdeki oturma ve dinlenme alanı olan oturma odaları için hem rahatlatıcı hem de fonksiyonel oturma odası dekorasyonu tercih etmelisiniz. Çünkü oturma odalarınız işten eve geldiğinizde oturup dinlendiğiniz ve günün yorgunluğunu attığınız önemli odalarınızdandır. Bu yazımızda sizlerin rahat ve fonksiyonel bir tasarıma sahip olabilmeniz için bazı dekorasyon sırları verdik.

Oturma odası dekorasyonu

Fonksiyonel ve Dekoratif Tarzı Bütünleştirmek

Oturma odalarınızda fonksiyonellik yani kullanışlı olmanın yanı sıra rahatlatıcı ve dingin bir havaya sahip bir tasarım uygulamalısınız. Yani yapacağınız oturma odası dekorasyonu için çok fazla fonksiyonelliğe yönelerek rahatlığı bir kenara atmamalısınız. Bu durumun tersi içinde aynı şey geçerlidir. Bu iki tarzı bütünleştirmeli ve ona göre bir tasarım oluşturmalısınız.

 • Fonksiyonel bir tasarımda aksesuar tercihleriniz çok önemlidir. Çünkü fonksiyonel olarak ve aynı zamanda dekoratif olarak odaya yenilik katabilecek aksesuarlar tercih etmelisiniz. Yani kişisel bir hava katan ve aynı zamanda da kullanışlı olan yani odaya ekstra özellikler sağlayan aksesuarlar seçmelisiniz.
 • Çok misafiriniz varsa ya da işlevsel olacağını düşünüyorsanız açılabilen koltuklar tercih etmelisiniz. Bu sayede oturma odanızı misafirler için yatılabilecek bir alana rahatlıkla dönüştürebilir ve fonksiyonelliğini arttırmış olursunuz. Bunu yaparken odaya dekoratif anlamda da uyumlu mobilyalar tercih etmelisiniz.
 • Özellikle aksesuar seçimlerinde şık görünen ve bunun yanında kısmi aydınlatma görevi görebilecek aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Bu tarz aksesuarlar gerektiğinde gece lambası, ufak çaplı bir aydınlatma olabilir ve bu sayede odanızın işlevselliğini arttırabilirsiniz.

Oturma odası dekorasyonu

Zemin ve Halı Tercihi

Zemin rengi, zeminin neyden yapılmış olduğu gibi bilgileri iyi şekilde bilerek oda için alışveriş yapmalısınız. Bunun yanında zeminin yapısına uygun bir halı tercih etmelisiniz. Bu sayede odanın geri kalanını daha çok ön plana çıkaran bir tarz yakalayabilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu mobilyaların ön plana çıktığı bir tarz olduğu için tüm tercihlerinizi buna uygun yapmalısınız.

 • Oturma odalarınızda modern bir tasarım arayışındaysanız mermer zemin tercih edebilirsiniz. Özellikle sade değil damarlı mermerler modern tasarım için çok uyumludur.
 • Daha geleneksel ya da avangart bir hava yaratmak için parke ya da ahşap zemin tercih etmelisiniz.
 • Halı tercihinde ise modern bir tarzda sade hatlara sahip ve tek renk halılar tercih edebilirsiniz. Eğer geleneksel tarza daha yakın bir hava katmak istiyorsanız geometrik şekilli ve işlemeli halılar tercih etmelisiniz.
 • Seçilen halının odaya şekil ve tip olarak uyumuna çok dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmezse sadece halı bile istediğiniz dekoratif havayı bozabilir.

Oda İle Uyumlu Aksesuar Tercihleri

Oturma odaları için aksesuar tercihlerinde dekoratif hava ile birlikte kullanışlı olmasına da dikkat ederek seçim yapmalısınız. Örnek olarak hem dekoratif anlamda iyi olan ve aynı zamanda aydınlatma içinde kullanılabilecek aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Bu durum oturma odası dekorasyonu için fonksiyonel tarzlar tercih edildiğinden önem kazanmaktadır.

 • Aksesuar seçimlerinizde de aşırı fonksiyonelliğe kayarak dekorasyonu bir kenara atmamaya özen göstermelisiniz.
 • Oturma odalarınıza kitaplık eklemesi yapabilirsiniz. Kitaplıklar hem evin kitap yükünü taşıyan hem de dekorasyonel olarak çok şık duran parçalar olduklarından rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Bunun yanında çekmeceli kitaplıklar ile hem daha fonksiyonel hem dekoratif bir tarz yakalayabilirsiniz.
 • Daha geleneksel veya avangart bir tarz yakalamak istiyorsanız aksesuarlarda fonksiyonelliği bir kenara bırakabilirsiniz. Bu tarzlarda aksesuarlarda el işçiliği ve işlemeler önem verildiğinden aynı zamanda fonksiyonel parçalar bulamayabilirsiniz.
Mobilyalar ve Duvarlarda Renk Detayları

Modern tarzlar ile geleneksel tarzlar arası renk seçimlerinde çok fark vardır. Bundan dolayı oturma odası dekorasyonu sürecinde önce hangi dekoratif tarza yöneleceğinizi seçmelisiniz. Seçiminizin ardından ise ne tarz renkler seçeceğinize yönelebilirsiniz. Özellikle duvarlarda ve mobilyalarda yapacağınız tercihler odanın genel aurasını belirleyen tercihlerinizdir. Bu yüzden bu tercihlerinizi yaparken daha dikkatli olmalısınız.

 • Geleneksel bir tarz tercih edecekseniz daha çok mor, siyah, altın rengi gibi baskın ve ihtişamlı renkler tercih etmelisiniz. Geleneksel tarzda duvar ve mobilya renklerinizi paralel tercih etmeniz istediğiniz görüntüyü yakalamanızı sağlayabilir.
 • Modern tarzda ise beyaz, gri, kırık beyaz ve birçok rengin açık tonlarını tercih edebilirsiniz. Modern tarzda mobilyalar ile duvarlar arasında zıt renk tercihleri yapmalısınız. Bu sayede mobilyalarınız ön planda olur ve modern tarza daha da yaklaşmış olursunuz.
 • Duvarlarda duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Modern tarzda daha sade ve işlemesiz tercihler yaparken geleneksel tarzda işlemeli duvar kağıtlarına yönelebilirsiniz. Duvar kağıdına karşı ön yargılı olmamalı ve tercih etmekten çekinmemelisiniz.
 • Avangart tarzda bir oda istiyorsanız geleneksel ve modern tarzı iyi bir şekilde bütünleştirmelisiniz. Renk tercihlerinizi de bu duruma uygun şekilde yapmalısınız.
Oda İle Uyumlu Aydınlatmalar

Aydınlatma için kullanılan avize ve ışıklar oturma odası dekorasyonu için çok önemlidir. Doğru bir aydınlatma tercihi ile odanızın çok daha çarpıcı ve etkileyici olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Geleneksel ve avangart tarzlarda işlemeli ve süslü avizeler ve turuncuya daha yakın ışık renkleri tercih edebilirsiniz.
 • Modern ve spor tarzda ise daha sade ve geometrik şekilli avizeler tercih edebilirsiniz. Işık rengi olarak beyaz ya da kırılmış beyaz tarzı ışık renkleri tercih edebilirsiniz.

Verdiğimiz dekorasyon sırları ile çok daha çarpıcı ve güzel bir oturma odası dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir