Blog

Evinizde Modern Dönüşüm; 5 Dekoratif İpucu

Modern ve şık bir tasarım ile evinizde modern dönüşüm yapabilirsiniz. Evinizin şık ve çağdaş bir görüntüye kavuşması için küçük ya da büyük birçok dokunuş ve değişiklik yapabilirsiniz. Fakat bu değişikliklerin daha etkili olması için bazı ipuçları ve tüyolara uygun hareket etmelisiniz. Bu yazımızda evlerinde modern bir dönüşüm isteyen kişiler için dekoratif ipuçları verdik.

Evinizde modern dönüşüm

1.   Modern Bir Dönüşüm İçin Sanatsal Eklemeler

Gösterişli ve dikkat çekici tablolardan ufak aksesuarlara kadar birçok dekoratif unsuru kullanarak evinize sanatsal eklemeler yapabilirsiniz. Evinizde modern dönüşüm için sanatsal dokunuşlar ile büyük bir adım atabilirsiniz.

 • Duvar rengine göre seçilen tablo ve aksesuarlar ile odalarınızda modern bir dönüşüme kavuşabilirsiniz.
 • Koyu ve baskın bir duvar rengi tercihinde daha soft renklere sahip tablo ve aksesuarları tercih etmelisiniz.
 • Daha açık renkli duvar renklerinde ise daha sade aksesuar tercihleri yapmalısınız.
 • Tablolarınızı odanın genel rengiyle uyumlu çerçeveler ile sararsanız çok daha etkili bir görünüm elde edersiniz.
 • Aksesuar tercihlerinde odanın genel renkleri ile uyumlu ve sade aksesuarlar tercih etmelisiniz.
 • Modern bir dönüşüm için gösterişten çok eşyalar arası uyumu ön planda tutmalısınız. Bu yüzden seçeceğiniz aksesuar, tablo gibi eşyalarda gösterişin yanında sadeliği de yakalamaya çalışmalısınız.
 • Modern tasarımlarda normalde geometrik tarzda eklemeler yapmamalısınız. Fakat aksesuarlarda bu çizgi aşılarak geometrik tarzda tercihler de yapabilirsiniz.

Evinizde modern dönüşüm

2.    Mobilyalarınızda Renk ve Dekoratif Tercihler

Dönüşüm sürecinde mobilya yenilemede varsa bu mobilyalardaki renk tercihlerine ve dekoratif görüntüsüne önem vermelisiniz. Evinizde modern dönüşüm için mobilyalarda hatsız ve sade tercihler yapmalı ve renk tercihlerine dikkat etmelisiniz.

 • Mobilyalarda renk tercihlerinizde alınan aksesuarlara, duvar ve zemin rengine dikkat edilerek seçim yapmalısınız. Çünkü renklerin genel uyumu mobilyaların oda içindeki görünümünü en çok etkileyen unsurlardan biridir.
 • Mobilyalarınızda renk tercih unsurlarından biri de mobilyaların oda içinde ne kadar ön planda olmasını istediğinizle ilişkilidir. Mesela ön planda olmasını istiyorsanız duvar ve zemin rengi ile zıt renkler tercih edilebilir.
 • Modern dönüşüm için mobilya tercihinde geometrik veya işlemeli değil sade ve hatsız mobilyalar tercih etmelisiniz. Çünkü geometrik ve işlemeli mobilyaları geleneksel, avangart dekorasyonlarda tercih etmelisiniz.
 • Birçok tasarımda olduğu gibi modern bir dönüşümde de mobilya renk ve tasarım tercihlerini mobilyalarınızın ön planda olacağı şekilde yapmalısınız.

3.    Avize Tercihleri ve Işıklandırma

Tasarım ve dönüşüm sürecinde ışıklandırma önemsemediğiniz ve atladığınız bir adımdır. Doğru ışıklandırma ile odaları çok daha çarpıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Işıklandırma ile paralel olarak avize tercih ederken de oda ve tasarım ile uyumlu tercihler yapmalısınız. Evinizde modern dönüşüm için ve bu dönüşümün daha çarpıcı olması için ışıklandırma adımına özen göstermelisiniz.

 • Modern bir dönüşüm için beyaz ışık ve kristalimsi beyaz ışıklı ampulleri tercih etmelisiniz. Bu renkteki ışıklandırmayı özellikle aksesuar ve mobilyaların ön plana çıkması için tercih edebilirsiniz.
 • Avize tercihlerinde ise odanızın genel renk durumuna göre hareket etmelisiniz. Odanın geneline baskın renkler hakimse daha avangart görünümlü avizeler tercih etmelisiniz. Eğer odanın renkleri soft renklerden oluşuyorsa sade görünümlü ve elegant avize tercihlerinde bulunmalısınız.
 • Odayı çok fazla ışığa boğmamalı ya da ışıktan mahrum bırakmamalısınız. Odanın büyüklüğüne göre uygun ampul tercihlerinde bulunmalısınız. Bu sayede odanız gözünüzü yormayacak şekilde uygun bir seviyede aydınlanabilir.

4.    Duvar ve Zemin

Duvar ve zemin rengi, duvar kâğıdı tercihi, zemin rengi ve zeminin neyden yapıldığı ve birçok unsur evinizde modern dönüşüm için çok önemlidir. Odanın genel hatlarını oluşturan kısımlardır. Bu kısımlardaki renk, malzeme vb. birçok tercih modern bir dönüşüm için hayati öneme sahiptir. Bu yüzden bu kısımlarda dikkatli ve uyumlu tercihler yapmalısınız.

 • Eğer duvar renginde baskın bir renk kullanılmışsa zeminde soft renkler tercih etmelisiniz.
 • Duvarda soft renkler tercih edilmişse zeminde de soft renkler ya da mermer yüzey tercih etmelisiniz.
 • Özellikle duvar renk tercihi sürecinden önce mobilya tercihlerinizi yapmalısınız. Sonrasında ise mobilyaların ön plana çıkması için mobilya rengine zıt renkleri duvarda uygulamalısınız.
 • Zeminde özellikle damarlı mermer bir yüzey tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Duvar kâğıdı tercih edecekseniz zemin ve mobilya rengine göre hareket etmelisiniz. Bunun yanında sade ve çok fazla işleme bulundurmayan duvar kağıtları tercih edebilirsiniz.

5.    Sıra Dışı Yerleşim

Aksesuarlarınızdan tutun mobilyalara tasarımlarda birçok şeyin odaya yerleştirilme tarzı bellidir. Evinizde modern dönüşüm istiyorsanız farklı yerleşim tarzları ile bunu elde edebilirsiniz.

 • Kitaplığınızdaki kitapların koyuluş tarzından aksesuarları yerleştirme tarzına birçok şey için farklı yerleşim şekilleri deneyebilirsiniz. Deneme yanılma yolu ile odanız için en uygun ve farklı yerleşimi bulabilirsiniz.
 • Eşya yerleştirme konusunda bu şekilde esnek olarak odalarınıza çok daha modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.
 • Eşya yerleştirme sürecinde bu sıra dışılığı fazla kaçırmamaya da özen göstermelisiniz.

Evlerinizde modern bir dönüşüm için verdiğimiz dekoratif ipuçları kullanılarak çok daha çarpıcı ve modern bir dönüşüm gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın modern tasarım ve modern bir dönüşüm için tüyolara uygun şekilde esnek ve cesur tercihler yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir