Blog

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? Uyumlu Renkler Hangileridir?

Evlerinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken ilk husus, renk uyumunun sağlanması olmalıdır. Dikkat edeceğiniz dekorasyonda renk uyumu detaylarıyla evinizin daha hoş ve estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Mobilyalar, perdeler ve duvar boyaları gibi çeşitli alanlarda yakalayacağınız renk uyumu, evinizin daha ferah bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra evin genel dekorasyonunda bir düzene sahip olmanız da sizin için kolaylık yaratır. Renk konseptleri belirleyerek yapacağınız dekorasyon sayesinde evinizi şık bir şekilde döşeyebilirsiniz.

Birbirleriyle uyumlu olan renkleri kullanarak, evinizi dekore etmeniz durumunda şıklığı kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz. Renk uyumu teorisi doğrultusunda hareket ederek, evinizi istediğiniz stilde dizayn edebilirsiniz.

Monokrom Renklerle Minimalist Dekorasyon

Evinizde daha minimalist bir dekorasyon stili kullanmak istiyorsanız tercihinizi monokrom renklerden yana kullanabilirsiniz. Bu tonları birbirleriyle harmanlayarak dekorasyonda renk uyumu ilkesini desteklemeniz mümkün. Bunun yanı sıra ev dekorasyonunda bilinen 3’e 7 teorisini kullanarak istediğiniz renkleri ön plana çıkarabilirsiniz.

7 oranında canlı renkleri kullanıp 3 oranında da daha soğuk renklere yer vererek ön plana çıkmasını istediğiniz renklere öncelik tanıyabilirsiniz. Gri tonlarının beyaz renkle sağladığı uyumu bu alanda kullanabilirsiniz. Gri ve beyaz birbirleriyle uyumlu bir hava yakalayarak evinizin daha şık görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda daha ferah bir görünüm elde etmenize de yardımcı olur.

Kontrast Renklerle Uyumu Yakalayın

Evlerinizi dekore ederken renk uyumunu yakalamak adına tercih edebileceğiniz bir başka yöntem ise birbirine zıt renklerin sağladığı ahengi kullanmak olacaktır. Bu noktada sağlayacağınız dekorasyonda renk uyumu evinizin daha canlı ve enerjik görünmesine yardımcı olur. Örneğin siyah bir yemek masası tercih etmeniz durumunda yemek masasının sandalyelerini kırmızının tonlarında tercih edebilirsiniz. Bu uyumlu bir tercih olmakla beraber yemek alanının daha asil ve lüks görünmesini sağlayacaktır.

Farklı tonlara sahip olan renkler birbirleriyle kolay bir şekilde uyum sağlar. Örneğin, oturma takımınızı mavi veya tonlarında tercih etmeniz durumunda halınızı yeşilin açık tonlarında tercih ederek daha uyumlu ve dinamik bir görüntü yakalayabilirsiniz. Bu doğayı çağrıştıracağı için evinizin de daha naturel bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bazı küçük detaylar sayesinde dekorasyonda renk uyumu sağlayabilir, evinizdeki renklerin ahenge sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Baskın Renkleri Duvarda Kullanarak Sakin Bir Alan Yaratın

Evinizi dekore ederken tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise, duvarlarınızda daha baskın renkleri kullanmaktır. Örneğin, sahip olduğunuz duvar boyası turuncu, yeşil, sarı ya da mavi olabilir. Bu renkler hareketli ve dinamik yapılarıyla dikkat çeker.

Duvarlarınıza bu renklere sahip olan boyayı uygulamanız ya da duvar kağıdını kullanmanız halinde eşyaların daha sakin renklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin duvar boyanızda sarıyı tercih ediyorsanız, ahşap mobilyalarla evin içerisinin daha sakin görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede dekorasyonda renk uyumunu sağlamış olursunuz.

Duvar kağıdınızda baskın olan rengin yeşil olması durumunda, mobilyalarınızda kırmızının soğuk tonlarını kullanabilirsiniz. Bu hoş bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda dengeli bir şekilde evinizi dekore etmenizi sağlar.

Mat ve Pastel Renkleri Bir Arada Kullanın

Evleriniz için dekorasyonda renk uyumu sağlayabilmek için dekorasyon uzmanı olmanıza gerek yok. Bilmeniz gereken birkaç ipucunu kullanarak bunu gayet rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Örneğin, duvarlarınızda ya da mobilyalarınızda mat yansımalara sahip olan renkleri kullanmayı seviyor olabilirsiniz. Mat mavi bir duvar boyasını tercih ediyorsanız, mobilyalarınızı pastel renklerden seçebilirsiniz. Bu evinizin daha modern görünmesini sağlayacaktır.

Kullanacağınız aksesuarları pastel renklerde tercih edebilirsiniz. O halde mobilyaların mat yansımalara sahip olan boyalarla renklendirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Mor renge sahip bir berjeri satın almanız durumunda, gözetmeniz gereken bir diğer nokta diğer mobilyaların renkleri olacaktır.

Pastel tonlara sahip olan bu mobilyayı, turuncu renkteki bir oturma takımıyla rahat bir şekilde eşleştirebilirsiniz. Genç ve dinamik bir görünüm ortaya çıkaran bu renk uyumu, alanınızın daha ferah görünmesine de yardımcı olur.

Klasik Bir Uyum: Siyah ve Beyaz

Ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir yere sahip olan siyah ve beyazın uyumundan bahsetmek gerekir. Birbirinin tam zıttı olan bu renk dekorasyonda renk uyumu yakalamanız adına ideal bir tercih olacaktır. Bu iki rengin bir arada kullanıldığı, şerit desenli halıları tercih ederek evinizi hareketlendirebilirsiniz. Ya da siyah ve beyaz mobilyaları dengeli bir şekilde kullanarak evinizin sade bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Siyah renge sahip bir TV ünitesi tercih etmeniz durumunda, koltuk takımı için tercihinizi beyazdan yana kullanabilirsiniz. Aynı zamanda duvar kağıdında siyah ve beyazın bir arada kullanıldığı desenleri tercih edebilirsiniz. Mobilya seçerken renk tercihinizi de bu duvar kağıdının ön plana çıkaracağı daha hareketli renkler olan turuncu, mavi ve sarıdan yana kullanabilirsiniz.

Kolay ve basit bir şekilde kombinleyeceğiniz bu renkler bir klasik haline gelmiştir. Birbirleriyle tam zıttı tonlara sahip olsalar da kolay bir şekilde uyumu yakalayabilen bu iki renk, ev dekorasyonunda kurtarıcı bir konumdadır. Evinizin klasik ve elegant bir görünüme sahip olmasına da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın