Blog

Evinizde Zarafeti Yakalayın; Estetik İç Mimari Dekorasyon Sırları

dekorasyon sırları

Hayatımızın neredeyse büyük bir bölümünü evde geçiririz. Yaşam alanlarımız bizi temsil eder. Dolayısıyla evlerimizin dekoru adeta ruhumuzu yansıtır. Kendi tarzımıza göre evlerimizde yaptığımız her dokunuş bizi anlatır. Evler içinde yaşayanların günlük yaşam stiline ve tarzınıza uygun olduğu sürece bütünlük oluşturur. Verdiğimiz dekorasyon sırları ile evinizde kendi stilinizi bambaşka atmosferle oluşturabilirsiniz.

Dekorasyonda önemli olan unsurlardan biri sizin zevklerinizdir. Sade görünüm isteyenlerdenseniz, sade mobilya ve aksesuarlara yönelmeniz gerekir. Fakat daha ihtişamlı görünüm arayanlardansanız klasik tarzda eşyalara yönelmeniz daha doğru olacaktır. Birbirinden farklı mobilya ve aksesuarlarla kendi tarzınızı yaratmanız mümkün. Çünkü her tarza hitap eden mobilya, aksesuar ve dekorasyon sırları mevcuttur.

Zıt Renklerin Uyumuna İzin Verin

Ev tasarımında estetik görünümü yaratan en önemli unsurlardan biri renklerdir. Evlerinizde kullandığınız mobilya ve aksesuarlarınız kadar renkler de önemlidir.

Dekorasyon sırasında zevklerinizi ve sizi yansıtan renkleri göz önünde bulundurmalısınız. En önemlisi bu renkleri bir arada kullanmaktan korkmamalısınız. Fakat renkleri kullanırken renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Renk uyumu sanıldığı gibi yalnızca birbirine uyumlu renkler ile oluşturulmaz. Zıt renkleri kullanarak da estetik bir uyum yakalayabilirsiniz. Verilen dekorasyon sırları arasında zıt renklerin uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

İç mimarlar ya da tasarım uzmanları dekorasyon yaparken 60 – 30 – 10 formülünü kullanırlar. Bu formül iç mekanda kullanılan renklerin hangi oranda kullanılması gerektiğini belirleyen formüldür.

Formüle göre odanızda belirleyeceğiniz 3 renk tonu seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz renklerden ikisini birbirine yakın diğerini ise tamamen zıt olarak seçmelisiniz. Renk tercihiniz tamamen size kalmış. Birbirine yakın olan renk tonunu mobilyalarında kullanabilirsiniz.

Minimalist Dekorasyonlar İçin İpuçları

Evinizi gereksiz bir sürü eşya ile dekore etmek istemiyorsanız minimalist dekorasyon tam da size göre. Düz renkler ve az eşya kullanarak minimal dekorasyon tarzına sahip olabilirsiniz. Aşırıya kaçmadan kendi sitilinizi yansıtacak bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Minimalist dekorasyon sırları arasında küçük tasarım dokunuşları ve düz renkler yer almaktadır. Bu dekorasyon stilinin temelinde doğal ışık vardır. Evin doğal ışık seviyesini maksimum seviyeye çıkartacak şekilde dekore etmelisiniz.

Ahşap mobilyalar minimal bir dekorasyonun vazgeçilmezidir. Kullanılan ahşap parçalar daha doğal bir görünüm sunarken minimalizmi üst boyuta çıkarır. Mobilyanın yapısı ile birlikte işlevsel özellikleri de ön planda olmalıdır. Rahatlığı ve işlevselliği temel edinen bu dekorasyon stilinde eşyalar da fonksiyonel olmalıdır. Mobilya seçiminde yalın çizgilerle tasarlanmış fonksiyonel parçalara yönelmelisiniz.

Modern Bir Görünüm İçin İpuçları

Modern dekorasyon sırları sadeliğe ve şıklığa dayanır. Birbiri ile uyumlu mobilya kullanımı ile modern bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bunun için öncelikle tarzınızı yansıtacak bir renk belirlemelisiniz. Dekorasyonunuzda kullanacağınız büyük parçaları bu renkte seçmeniz doğru olacaktır. Seçtiğiniz temel renge uygun bir renk seçerek aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz.

Evinizin boyutuna uygun olan koltuk takımlarınızı canlı renklerle kombinleyebilirsiniz. Örneğin kırık beyaz rengindeki koltuk takımınızı gri renkte birkaç kırlent ile kombinleyebilirsiniz. Pas rengi ile çelik mavisindeki küçük aksesuarlar kullanarak dilediğiniz modern görünüme ulaşabilirsiniz.

Evinizi dekore ederken ihtiyaçlarınızı karşılayacak kaliteli ürünler tercih edin. Orta kalitede mobilya seçmek iyi bir seçenek olmayacaktır. Bunun yerine yüksek kalitede mobilya seçmek evinizi daha iyi bir görünüme kavuşturacaktır. Mobilya seçimi dekorasyon sırları arasında dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Küçük yaşam alanı için seçtiğiniz büyük mobilyalar şık bir görünüm oluşturmaz.

Salaş ve Renkli bir Tarz İçin İpuçları

Bol miktarda aksesuar ve canlı renkler ile salaş tarzınızı evinize yansıtabilirsiniz. Canlı renklerle oluşturacağınız bu tarzı sade renkler ile de oluşturabilirsiniz. Bunun için beyaz renk iyi bir seçenek olacaktır. Salaş dekorasyon sırları arasında ahşap kullanımı önemli bir unsurdur. Ahşap mobilyalar kullanarak da salaş ve bohem bir görünüm elde edebilirsiniz. Zıt renklerin bir arada kullanımı bu tarz için de geçerlidir. Örneği turuncu renkteki koltuk takımlarını kahverengi aksesuarlar ile kombinleyebilirsiniz.

Bu tarzın temeli rahatlığa dayanır. Özgürlüğüne düşkün olan insanlar tarafından oldukça tercih edilen tarzlar arasında yer alır. Kırlentler ile süslenmiş rahat bir koltuk salaş tarzınızı yansıtabilir. Minimal dekorasyonun tersine fazla aksesuar kullanımı önemli bir faktördür. Dolayısıyla birbirinden farklı aksesuarları ve farklı renkleri kombinleyebilirsiniz. Böylece estetik bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Gücünüzü Yansıtacak Ev Dekorasyonu İçin İpuçları

Küçük dokunuşların büyük farklara yol açacağını asla unutmayın. Bu yüzden evinizde kullandığınız her detay büyük önem taşır. Ana mobilyaların dışında yardımcı mobilyalar da sizin tarzınızı yansıtır. Dolayısıyla dekorasyon sırları arasından verilen ipuçlarıyla küçük aksesuarlarınızdan büyük farklar yaratabilirsiniz.

Evin her yerinde kendinize özel alan yaratabilirsiniz. Bunun için stilinize uygun puflardan yararlanmak doğru seçenek olabilir. Ayrıca aydınlatma kullanarak da kendinize özel bir alan oluşturabilirsiniz.  Bunu yaparken rahatlığınızdan asla ödün vermeyin. İşlevsel ve kaliteli mobilyalar seçerek benzersiz bir görünüm oluşturabilirsiniz. Kullanacağınız her eşyanın kendine özel amacı olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece konforunuzu da şıklığınızı da en üst düzeye çıkartabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın