Blog

Çocuk Odası Tasarım İpuçları

Aileye katılan yeni üyelerin bebeklik döneminde mobilya ve oda dekorasyonu daha bebeklere özgü düzenlemektedir. Ancak bebeklik döneminden çocukluk dönemine geçiş zamanında çocuklar odalarının daha eğlenceli ve kullanışlı olmasını ister. Bu sebeple çocuk odası tasarım ve düzenleme hazırlığında kafalar çok karışır. Özellikle mobilya mağazasına gidildiğinde oradaki oda düzen planı evdeki ile kıyaslandıkça işin içinden çıkılmıyor.

Çocuk odası için yeniden düzenleme yapılacak ise çocuk odası tasarım ipuçlarına dikkat etmekte fayda vardır. Bazı detaylarda kolaylık sağlayıp aklımıza gelmeyen fikirlerin aydınlanmasına neden olabilir. Aklınızda oluşan bazı modeller ve fikirler var ise aşağıda verilen çocuk odası tasarım ipuçları ve fikirlerinden sonra hayallerde yer alan bir odayı yapacaksınız.

Canlı Olan Renkler Seçin

Çocuk odası çocukların dünyasını renkleri ile yansıtır. Canlı renklerin ön planda olduğu ama ana renk olarak açık veya beyazın seçildiği stilleri tercih edin. Çok karışık ve aşırı renk karmaşası bir süre sonra sıkıcı olabilir. Ama beyaz renk her renk ile uyumlu olduğu için bir süre sonra farklı renkle kombin edilebilir.

Fonksiyonu Ve Depolaması Çok Olan Mobilyalar Tercih Edin!

Çocuklar eğlence odaklı olduğu için odalardaki fazla eşyalardan ve karmaşadan kaçarak daha ferah odalara taşınır. Odalardaki mobilyalar çok fonksiyonlu ve gizli depolama alanlı olduğu zaman çocuk odası ferah ve eğlenceli olacaktır.

Eğlenceli Olan Modelleri Tercih Edin!

Bazı çocuk odası mobilyaları hem yatak hem de oyun alanı olarak tasarlanmıştır. Bu tarzda olan modelleri tercih ettiğinizde çocuklar odalarında eğlenceli dakikalar geçirirken sıkılmayacaktır. Seçilen mobilyanızın teması ve eğlence merkezi ne ise odanın kalan dekorasyonunu ve renklerini ona göre kombin ederseniz çocuğunuz hayalinden daha iyi bir odaya sahip olacaktır.

Duvara Monte Dolapları Seçin!

Çocuk odası dolaplarını seçerken duvara monte olan ve yerden teması kesilen tarzda olanları seçerseniz çocuğunuzun zemindeki oyun alanı daha fazla olacaktır. Ayrıca yerle temas etmeyen dolapların alt temizliği daha kolay yapılacaktır.

Köşe Dekorasyonları Ve Perdelere Önem Verin

Çocuk odası mobilyaları ile uyumlu olan ve ya zıt kontrast ile canlılık kazandıran modelleri tercih ederek odaya kendi stilini kazandırabilirsiniz. Ayriyeten köşelerde kalan boş alanlara şık ve modern çizgileri olan rafları monte ederek odanın stiline tarz katabilirsiniz. Çocuklar duvar raflarına yerleştirdikleri süs eşyaları ve oyuncaklarıyla daha mutlu olacaktır. Çünkü çocuklar kendi hayalini yansıtan odalarda kaldıklarında daha mutlu ve verimli bir çocukluk dönemi geçirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir