Blog

Avangart Yemek Odası Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Tüyo

Yemek odaları tüm aile bireylerinin toplandığı alanlardır. Misafirlerinizi ağırladığınız, keyifli zamanlar geçirdiğiniz önemli yerlerden biridir. Sadece yemek yemek için değil günün yorgunluğunu ve stresini atma imkanı verir. Bu yüzden yemek odasına da en az diğer odalar kadar değer vermelisiniz. Daha estetik gözükmesi, konforlu ve uyumlu olması için ideal seçenekler yapmalısınız. Burada seçeceğiniz mobilya her anlamda ideal olmalıdır. Kendi alanınızın büyüklüğüne göre seçeceğiniz yemek odası takımı hem konforlu hem de şık olmalıdır. Şık bir görünüm için avangart yemek odası takımlarından yararlanabilirsiniz.

Avangart yemek odası takımları modern ve klasik görüntüyü bir arada sunar. Fakat bu takımlar rastgele yemek odasına yerleştirilemez. Bunun için her detaya dikkat etmeniz gerekir. Seçtiğiniz avangart yemek odası hem göze çarpmalı hem de birbirine sıkıştırılmamalıdır. Masa, sandalye ve konsoldan oluşan takım özel ölçülerdedir. Dolayısıyla odanıza ve kendi zevkinize uygun takımı rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat bunun için dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

1.   Tercih Edeceğiniz Renk Seçimini Diğer Mobilyalara Uygun Yapın

Doğru tercih edeceğiniz renkler odanızın daha zarif ve şık görünmesini sağlayacaktır. Aydınlık ve ferah bir görünüm istiyorsanız açık renkler sizin için ideal olabilir. Odanızdaki diğer mobilyalar açık renkte ise onlara uygun olanı seçebilirsiniz. Açık renkteki avangart yemek odası takımı doğru bir seçenek olacaktır.

Diğer mobilyalarınız canlı renklerde ise sakin bir hava katmak için açık takımlara yönelebilirsiniz. Yemek odası bir bütünlük oluşturduğunda göze hitap eder. Renk cümbüşü abes bir görünüme sebep olur.  Avangard yemek odaları sıklıkla krem rengi, sedef, bronz ve gri olarak karşınıza çıkar. Seçtiğiniz mobilyalara uygun olarak seçtiğiniz takım rengi de uyumlu olmadır. Aksi halde kötü bir görüntü ortaya çıkabilir.

2.    Masaya Öncelik Verin

Kendi tarzınıza uygun şık bir görünüm elde etmek için birkaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle seçeceğiniz model ne olursa olsun masanın yerine karar vermelisiniz. Çünkü yemek odasında yer verilen diğer tüm eşyalar masaya göre düzenlenir. Yemek odalarının şıklığı da her zaman yemek masasından geçer. Bu yüzden avangart yemek odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken en önemli parçadır masadır.

Aslında siz de fark etmeden seçiminizi yaparken önce masaya bakıyorsunuz. Hafızanızı yoklarsanız bunu fark edebilirsiniz. Yemek masanızı yuvarlak ya da köşeli olarak seçebilirsiniz. Fakat seçtiğiniz masa yemek odanızın boyutuna uygun olmalıdır. Bu yüzden işlevsel ve fonksiyonel özellikleri göz ardı etmeyin.

Hareket alanınızı kısıtlayacak masa seçimi yanlış olacaktır. Ayrıca avangart yemek odası satın alırken odanızın boyutu ile birlikte şekli de önemlidir. Kare bir odaya sahipseniz oval hatlara sahip yemek masasından kaçınmalısınız. Aksi halde hoş bir görüntü oluşmayacağı gibi hareket alanınızı da kısıtlamış olursunuz.

3.    Fonksiyonel Takımlara Yer Verin

Bir yemek takımının işlevsel oluşu oldukça önemli bir unsurdur. Yemek odası tasarımı yaparken dikkatinizden kaçmaması gerekir. Ana parçalar kuşkusuz ki masa ve sandalyelerdir. Evin genel dekorasyonunu düşünerek en uygun avangart yemek odası takımı seçmelisiniz.

  • Büyük bir odaya sahipseniz dikdörtgen modellere yönelebilirsiniz. Daha kullanışlı bir işlev sunmak için açılabilir masalar tercih edebilirsiniz. Böylece alandan da tasarruf etmiş olursunuz. Masanın dışarı doğru açılan hacmi sayesinde çok fazla eşya kullanabileceksiniz.
  • Yemek odasının dayanıklılığı da öncelikli unsurlar arasındadır. Çarpıcı bir görünümün yanında kalitesi de ön planda olmalıdır. İşçiliğinin şık dokunuşlar taşıyıp taşımadığına bakılmalıdır. Çünkü mükemmel görünümdeki yemek odaları için önemli iki husus: şıklık ve işlevselliktir.
4.    Farklı Mobilya Tarzlarını Bir Arada Kullanmayın

Tarzınıza uygun olarak seçtiğiniz avangart yemek odası takımını diğer mobilyalar ile kullanırken dikkat etmelisiniz. Diğer mobilyalarınız daha sade bir görünüme sahipse daha sade yemek odası takımlarına yönelmeniz gerekebilir. Avangart yemek odaları hem klasik hem de modern çizgilere sahiptir. Dolasıyla sade mobilyalar ile uyum sağlayamaz.

avangart yemek odası

Renk uyumu ne kadar önemliyse mobilya tarzı da o kadar önemlidir. Farklı tarzdaki mobilyaların iç içe bulunması hoş bir görüntü oluşturmaz.  Salon ile kullanılacak olan avangart yemek odası salondaki diğer mobilyalara uyum sağlamalıdır. Vintage bir salona sahipseniz avangart yemek odası kullanmanız doğru olmaz. Karışık bir görünüm oluşturmaması için diğer mobilyalarınızı da modern ya da klasik seçmeniz gerekmektedir.

5.    Tarzınıza Uygun Renk Seçimi Yapın

Yemek odası seçimi yaparken yaşanan zorluklardan biri de renk seçimidir. Tarzınıza uygun yemek odaları için size uygun olan renk seçiminde bulunmalısınız. Yemek odanızda daha ferah bir görünüm istiyorsanız açık tonlara yönelmeniz daha doğru olur.

Ferah bir görünüm için bej ya da krem renginde avangart yemek odası takımı seçebilirsiniz. Seçiminizi koyu renkten yana kullanmak isterseniz koyu kahvelere yönelebilirsiniz. Fakat koyu renk kullanımı açık renge göre daha zordur. Dolayısıyla baskın renk seçerken dikkatli davranmalısınız. Koyu renklerin diğer renkler ile kombinlenmesi daha zordur. Yanlış renk kombini şık olmayan görünümler oluşturabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir