Blog

3 Adımda Doğru Orta Sehpa Seçimi

Hem işlevselliği hem de şıklığı ile son dönemlerin en popüler tamamlayıcıları arasında orta sehpa modelleri bulunmaktadır. Bu modeller özellikle içinde bulundukları alanla uyum sağladıklarında hem estetik hem de fonksiyonel bir kullanım amaçlamaktadır. Orta sehpaların kullanım amaçları hemen hemen benzerdir. Salonda kullanılacak olan ve yer tutan küçük eşyaların bir alana toplanması, ortamına göre yemek içmek gibi meselelerde masa haricinde bir alternatif oluşturması ve salonun ortasındaki boş alanı tamamlaması gibi farklı özellikler orta sehpa çeşitleri konusunu derinleştirmiştir. Bu bağlamda en uygun orta sehpa modelini seçmek için bazı kriterler bulunmaktadır.

Kullanım Amacına Göre Seçim Yapmak

Orta sehpa seçerken neyi amaçladığınız ve bu orta sehpayı nerelerde kullanacağınız oldukça önemlidir. Boşluk bir alan dolsun diye mi bu seçimi yapıyorsunuz yoksa çay ve kahve servislerinde kullanacak bir masaya mı ihtiyacınız var öncelikle bunu belirlemelisiniz. Bu amaca göre bir seçim yaparsanız ilk adımı gerçekleştirmiş olursunuz. Amacınızın ardından orta sehpayı konumlandırmanız için bulunduğu alanın genişliği oldukça önemlidir. Dar bir alanınız varsa ve bu alanda orta sehpayı en verimli şekilde kullanacaksınız mutlaka fonksiyonel bir tercih yapmalısınız.

Mekanın Boyutuna Uygun Bir Tercih

Orta sehpa modelleri gün geçtikçe çeşitlenen bir seviyededir. Bu yüzden pek çok farklı model bulunsa da özellikle dar bir alanda kullanacaksınız doğru seçimi yapmak senin için daha önemli bir vaziyettedir. Aynı zamanda aşırı geniş bir yeriniz varsa ve bir orta sehpa bakacaksanız bu ortada emanet durmayacak da bir seçim yapmalısınız. Orta sehpaların farklı gözlerin bulunması, çekmecelerinin çeşitli olması ve ıvır zıvır eşyaları da kaldıracak şekilde dizayn edilmesi oldukça önemlidir. Çok çekmeceli orta sehpa modelleri oldukça kullanışlı ve estetiktir. Özellikle ortada hemen dağılacak ancak gerekli olan ufak şeylerin toplanmasında büyük bir kolaylaştırıcıdır. Bu yüzden depolama alanı olarak tercih edilecek olan bir ahşap orta sehpa hem kolaylık hem de estetik yönden güçlü bir ivme katacaktır.

Renk ve Formun Önemi

En uygun orta sehpa modelini arıyorsanız; önce amacı belirlemeli, sonra mekanın boyutuna göre bir tercih yapmalısınız. Tüm bunları yaparken fonksiyonel faydayı da düşünmelisiniz. Tabi bununla birlikte oldukça yüksek bir yer tutan renk ve form da mantıklı bir seçenektir. Dekorasyonda bütün duran ve genel görüntüyü bozmayan renk ve stilde bir orta sehpa seçimi yapmak da yine önemli başlıklardan olacaktır. Özellikle oval ve yuvarlak bir seçim, çocukların çarpmaması açısından büyük önem taşır. Ortamı çok boş göstermeyecek ve aynı zamanda daraltmayacak da bir orta sehpa seçimi herkes için ideal başlıklardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.